Ochrana staveb proti radonu

1. Úvod do problematiky ochrany staveb proti radonu

Při navrhování nové stavby nebo přístavby s obytnými nebo pobytovými místnostmi je podle §98 Atomového zákona č. 263/2016 Sb. povinnost zajistit stanovení radonového indexu pozemku s výjimkou situace, kdy bude stavba v terénu umístěna tak, : „že všechny její obvodové konstrukce budou od podloží odděleny vzduchovou vrstvou, kterou může volně proudit vzduch, nebo pokud je projektováno preventivní protiradonové opatření založené na odvětrání radonu z podloží mimo objekt.“

Důvodem měření a stanovení radonového indexu pozemku je zjištění závislosti mezi radonovým indexem pozemku a koncentrací radonu v nových stavbách. https://vetrani.tzb-info.cz/15246-od-noveho-roku-vstoupil-v-platnost-novy-atomovy-zakon1)

Obr. č.1 – Proces volby protiradonových opatření ve stávajících stavbách. Legenda: Ci – změřená koncentrace radonu v interiéru, Cref – referenční úroveň, Cnh – návrhová hodnota koncentrace radonu ve stavbě. Zdroj: 2).

Protiradonovou hydroizolaci je možné použít u staveb s pobytovým prostorem v kontaktním podlaží a intenzitou větrání do 0,6 h-1. Aby bylo možné příslušnou protiradonovou izolaci použít, musí mít změřený součinitel difúze radonu l [m] a zároveň musí platit podmínka [2]:

<centr>RRn ≥ RRn,min. [2] </centr> kde:

RRn – radonový odpor izolace [s/m]

RRn,min. – minimální radonový odpor izolace [s/m]

lpl lplpl
55 11

1) Petrová, 2017
2) Jiránek, M. Honzíková, M. 2020. Radon – stavební souvislosti. Praha, FAST ČVUT v Praze. ISBN 978-80-01-06598-3