Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


arch:typologie_obytne_prostory

Toto je starší verze dokumentu!


Typologie obytných prostor

Typologie prostor bytu (bytové jednotky)

Provozní vazby

Provozní vazby

Orientace místností

Orientace místností ke světovým stranám

Závětří

Definice: Prostor před vstupem do budovy, chráněný ze stran a shora, jednou stranou však otevřený do volného prostranství. Prvek, který chrání vstup ze strany převládajících větrů, skýtá ochranu před deštěm, v létě poskytuje kýžený stín a současně slouží k očištění obuvi.

Řešení: Závětří dnes bývá nahrazováno spíš markýzou či lehkým přístřeškem nad hlavním vchodem (mnohdy jej zastupuje na krakorcích vynesený či sloupky podepřený balkon), nebo má podobu částečného zapuštění vchodu do hmoty domu nebo naopak malé předsunuté vstupní verandy, případně ozeleněné pergoly. Minimální hloubka závětří 600 mm.

Pamatovat na:

  • u přístřešku okapový žlab
  • osvětlení vchodu
  • vstupní plocha z protiskluzného materiálu
  • rohožka, případně venkovní koberec
  • materiálově i stylově odpovídat koncepci vstupního průčelí a podobě vchodových dveří

Zádveří

Definice: Komunikační prostor, který má funkci hygienického, tepelného a zvukově izolačního filtru.

Řešení: Má být reprezentativní, musí umožňovat současný pohyb více lidí, umožňovat přepravu předmětů o rozměrech 1950×800×1950 mm. Zajistit dostatek prostoru pro odložení svrchního oděvu, případně přezutí. Minimální šíře 1 100 mm, minimální délka 1 200 mm, vstupní dveře se musí otvírat do zádveří.

Pamatovat na:

  • úložné prostory, nejlépe vestavěné skříně (pokud není samostatná šatna)
  • věšáky připevněné na stěně
  • možnost posadit se při zouvání a obouvání a zkontrolovat svůj zevnějšek v zrcadle (doporučuje se samostatné osvětlení)
  • nejvhodnější podlahovou krytinou je dlažba, případně s kobercovou čisticí zónou.
  • osvětlení prostoru zajistit prosklením dveřního křídla, případně bočními světlíky či nadsvětlíky vstupních dveří

Hala

Definice: Hlavní komunikační prostor bytu (bytové jednotky) spojující provozně jednotlivé prostory, případně propojující jednotlivá podlaží. Může ji nahradit chodba.

Řešení: Pokud to rozměry chodby umožňují, může se jednat o halu. V hale lze provádět hobby nebo domácí práce. Pokud je hala přímo větratelná a osvětlená, jedná se o obytnou halu. Umísťuje se zde hlavní bytové schodiště vícepodlažních bytových jednotek.

Pamatovat na:

  • solitérní sedací nábytek, designové prvky, obrazy

Kuchyně

Definice: Prostor spojující několik funkcí – vaření, pečení a příprava jídel včetně doprovodných funkcí - uskladňování potravin, mytí a uskladňování nádobí a nářadí a kuch. spotřebičů.

Řešení: Minimální plocha pracovní kuchyně je 5 m2 u bytových jednotek s 1 do 3 obytných místností. Pokud jsou v bytové jednotce 4 obytné místnosti, je minimální velikost kuchyně 6 m2 a 8 m2, pokud jsou v bytové jednotce více než 4 obytné místnosti. Kuchyně se stolováním musí mít minimální plochu 6 m2 při 1 a 2 obytných místnostech, 10 m2 u bytů s 3-mi obytnými místnostmi, 12 m2 se 4-mi obytnými místnostmi a minimálně 15 m2 v bytové jednotce s více než 4-mi obytnými místnostmi. V otevřené dispozici s obývacím pokojem pak minimálně 16 m2 u bytové jednotky s jednou obytnou místností a při větším počtu obytných místností 18 m2.

Prostorové a výškové uspořádání kuchyňské linky

Pamatovat na:

  • okno by mělo osvětlovat kuch. pracovní plochu z levé strany nebo zpříma
  • v případě užití plynového vařiče je minimální objem místnosti 5 m3 na jeden vařič
  • velikost úložných prostorů pro potraviny dimenzovat podle frekvence nákupů uživatele
  • výšku pracovní plochy, rozmístění kuchyňských spotřebičů a zařizovacích předmětů řešit dle konkrétního uživatele (pravák nebo levák)
  • typové skříňky kuchyňských linek jsou řešeny nejčastěji v modulu 300, 450, 600 a 900 mm, hloubka pracovní desky 600 mm

Spíž, spížní skříň

Definice: Prostor pro uskladnění potravin.

Řešení: Prostor musí být větratelný a oddělen od zdrojů tepla. (komín, apod..) V případě užití této místnosti v nízkoenergetických domech je třeba zvážit technické provedení v návaznosti na přilehlé místnosti v souvislosti se vznikem tepelných mostů a úniků tepla…

Prostorové uspořádání spíže

Pamatovat na:

  • umístění polic a regálů šíře min 450 mm
  • prostor musí být větrán, nevytápěn

Jídelna

Definice: Prostor pro stolování jako samostatná místnost, prostor propojující kuchyni a obývací pokoj nebo součást kuchyně či obývacího pokoje jako jídelní kout.

Řešení: Jídelnu nebo jídelní kout se snažíme umístit v interiéru mimo komunikační tahy. Nesmíme také zapomenout na prostorové nároky osob při usedání a vstávání:

Požadavky na jídelní stůl a prostor kolem něho1)
Plocha pro pohodlné stolování jedné osoby 600 mm šířka, 300 mm hloubka
Šířka stolu min 750–800 mm
Obdélníkový stůl pro 4 osoby min 1 200×800 mm
Kulatý stůl pro 4 osoby průměr min 1 100 mm
Výška stolu min 720–740 mm
Nejnižší výška lubu 620 mm
Výška židle ke stolu 420–450 mm
Mezi židlí a lubem min 170 mm
Výška mezi plátem a židlí 240–320 mm
Vzdálenost stolních nohou při sezení 2 osob 980 mm
Vzdálenost stolních nohou při sezení 1 osoby 650 mm
Průchod mezi stolem a zdí 950 mm
Místo pro odsunutí židle 700 mm
Plošné nároky stolování
Typy jídelních stolů

Obývací pokoj

Definice: Obvykle největší a nejfrekventovanější prostor v bytové jednotce. Slouží k shromažďování obyvatel, k relaxaci, čtení, možné také stolování.

Řešení: Minimální šířka pokoje je 3,3 m a minimální plocha 18 m2. Musí být přímo větratelná s přímým přístupem denního světla. Minimální plocha obývacího pokoje bez stolování je 16 m2 pro byt s 1 či 2 obytnými místnostmi. Pokud jsou v bytové jednotce 3 a 4 obytné místnosti, je minimální plocha obývacího pokoje bez stolování 18 m2 a 20 m2 při větším množství obytných místností. Minimální plocha obývacího pokoje se stolováním je 16 m2 pro byt s 1 či 2 obytnými místnostmi. Pokud jsou v bytové jednotce 3 a 4 obytné místnosti, je minimální plocha obývacího pokoje se stolováním 21 m2 a 24 m2 při větším množství obytných místností.

Pamatovat na:

  • umístit sedací soupravu po směru paprsků slunce tak, abychom mohli číst
  • umístění nábytku s televizí se doporučuje také po směru pronikajících slunečních paprsků, tak aby nedopadaly na plochu televizoru.
  • okna do této místnosti by měla být co největší (nejlépe velké prosklené plochy), měla by zajistit co nejlepší propojení interiéru s exteriérem
  • z důvodu hlubokého proslunění (orientace jih, západ) je nutná instalace zastiňovací techniky – předokenní žaluzie nebo rolety, vnitřní žaluzie nebo rolety
  • rozměry konferenčních a servírovacích stolků nejsou pevně stanoveny, měly by vycházet z daných prostorových možností, ale i rozměrů samotného čalouněného nábytku, se kterým tvoří funkční celek. Výška stolku by měla odpovídat výšce okolního sezení.

Ložnice

Definice: Prostor pro odpočinek nebo spaní, nacházející se v klidové části (zóně) domu.

Řešení: Přes ložnici nesmí být jediný vstup do další místnosti a v případě bytových domů nemá sousedit s výtahem (hluk). Minimální půdorysná plocha ložnice pro jednu osobu je 8 m2 a pro dvě osoby 12 m2. Minimální šířka ložnice s jedním lůžkem je 1,95 m a dvoulůžkové ložnice pak 2,4 m.

Lůžko Dvojlůžko

Vnitřní rozměry lůžka = šíře matrace – pro venkovní rozměr připočítáváme šíři konstrukce (cca 80 mm do šíře, 100 mm do délky)

Pamatovat na:

  • do podlahové plochy se nezapočítávají vestavěné skříně.
  • umístění v nejklidnější části bytu, dál od komunikace, poblíž koupelny, WC
  • ideální orientace oken na východ
  • možné napojení na vlastní koupelnu s toaletou přístupnou přímo z prostoru ložnice
  • návaznost na šatnu

Dětské pokoje

Definice: Prostor, který plní několik důležitých funkcí a měl by splňovat kritéria pro obývací pokoj, pracovnu a ložnici.

Řešení: Dětský pokoj má být kromě dostatečné velikosti dobře prosvětlený, aby zde mohlo dítě trávit více času při denní činnosti. Ideální orientace - jih, jihovýchod, východ. Minimálně pracovní stůl by měl být osvětlen slunečními paprsky. Dětem vyhovuje stůl se zvyšovací pracovní deskou, tomu musí odpovídat i židle, nebo s deskou polohovatelnou pod úhlem.

Pamatovat na:

  • bezpečnost, barevnost prostoru, místo pro spaní, hraní a práci
  • úložné prostory, nejlépe vestavěné skříně
  • umístění pracovního stolu dle toho, zda je dítě pravák nebo levák (při psaní si nesmí stínit)
  • osvětlení místnosti a pracovních ploch používané v různou denní dobu
  • použití převážně přírodních materiálů

Pracovna

Definice: Prostor, kde se člověk potřebuje naplno soustředit a podporovat svou kreativitu a myšlení.

Řešení: Řeší se jako samostatný prostor nebo součást obývacího pokoje, ideálně s vlastním vchodem. Umístění pracovního stolu je dané polohou okna a parametry uživatele. \\Pracovní stůl by měl mít plochu stolové desky dostatečně dimenzovanou k vykonávání různých činností (učení, čtení, psaní), šířku minimálně 1 200 mm, hloubku 800 mm. Součástí stolu musí být úložný prostor (zásuvky), může to být i kontejner na kolečkách. Výška pracovního stolu se doporučuje 680–720 mm, prostor pro zasunutí nohou (mezi židlí a lubem) musí být minimálně 170 mm. \\Stůl pod PC musí mít plochu pro umístění klávesnice a podložky na myš, monitor by měl být umístěn ve výšce očí. Tělo počítače a periferie mohou být umístěny mimo plochu psacího stolu. Pracovní deska musí být dostatečně veliká k ukládání pracovních materiálů.

Pamatovat na:

  • člověk za pracovním stolem by měl vidět na dveře nebo by k nim alespoň neměl sedět zády
  • pracovní židle by měla být pohodlná a mít vysokou opěrku

Koupelny

Definice: Prostor s hygienickou funkcí (mytí, koupání). Dalšími funkcemi mohou být praní a sušení prádla, apod.

Řešení: Nejčastěji užívaným zařízením v koupelně je umyvadlo, a proto bychom měli zajistit přístup světla právě k němu. Nejvhodnější osvětlení je rovnoměrné z obou stran. Okno by mělo zajistit prosvětlení prostoru, ale také dostatek soukromí, což je možné dosáhnout zastíněním nebo průhledností skel, nebo osazením okna s vyšším parapetem. Zařizovací předměty – umyvadla, vana, sprchový kout, případně záchodová mísa a bidet (umístěné co nejdále od umyvadel), otopné těleso umožňující sušení ručníků.

Sprchový kout Vana Umyvadla

Pamatovat na:

  • průchod mezi vanou nebo umyvadlem a stěnou nebo otopným tělesem 650 mm
  • vzdálenost mezi stěnou a osou umyvadla nebo záchodové mísy 450 mm
  • světlá výška prostoru min 2,30 m
  • možnost instalace pračky
  • bezpečnostní vzdálenosti zásuvek … umývací prostor řeší ČSN 33 21302): zásuvky se montují zásadně vně prostoru vymezeného obrysem umyvadla. Do výšky 1,2 m (měřeno od finální podlahy ke spodní hraně zásuvky) musí být zásuvka 200 mm od kraje umývadla, nad tuto výšku smí být na hranici tohoto prostoru.(umývací prostor končí ve výšce 2,25 m nad finálním povrchem podlahy).
  • nutnost řešit odvětrání prostoru

Toaleta (WC)

Definice: Prostor, který je určený pro vylučování lidských tělesných odpadů, a pro jejich ukládání (tzv. suchý záchod), odvod (splachovací záchod) nebo i zpracování (chemický záchod).

Řešení: Každá bytová jednotka musí mít vlastní WC. Minimální rozměry WC jsou 900×1 200 mm, pokud se dveře WC otevírají ven a 900×1 500 mm pokud se otevírají dovnitř. Vzdálenost mezi otevřeným křídlem dveří a čelem záchodové mísy by měla být min 300 mm. Součástí WC musí být malé umyvadlo, od kterého se smí upustit pouze v případě, že ho lze nahradit blízkou koupelnou. Mezi WC a obytnými místnostmi a místem přípravy a konzumace jídla musí být alespoň dvoje uzavíratelné dveře. Pro byty s 1 a 2 obytnými místnostmi může být záchodová mísa umístěna přímo v koupelně, pro byty se 3 a 4 obytnými místnostmi musí být záchodová mísa umístěna v samostatné místnosti, v bytech s 5 a více obytnými místnostmi musí být řešeny min 2 záchodové mísy, alespoň jedna záchodová mísa umístěna v samostatné místnosti.

Záchodová mísa Pisoár

Pamatovat na:

  • prostor se záchodovou mísou nesmí být přímo přístupný z obytných místností ani z prostoru pro vaření, pro stolování, pro uskladnění potravin nebo z prostoru, který plní některé z funkcí obytných místností
  • světlá výška místnosti je min 2,30 m
  • snažíme se navrhovat dveře otvíravé ven
  • v samostatné místnosti řešit mytí rukou – umývátko
  • nutnost řešit odvětrání prostoru

Zdroje

  • ČSN 734301 Obytné budovy (2004)
  • ČSN 332130 ed.2. Elektrické instalace nízkého napětí - Vnitřní elektrické rozvody (2009)
  • NEUFERT, Ernst. Navrhování staveb: 33. nově přepracované vydání. Praha: Consult invest, 1995. 588 s.

Platné české normy pro typologii bytového nábytku

  • ČSN 91 0000 Nábytek - Názvosloví
  • ČSN 91 0412 Úložný nábytek – Technické požadavky
  • ČSN 91 1010 Nábytek. Lehací nábytek. Základní rozměry
  • ČSN 91 1011 Nábytek. Matrace pro lehací nábytek. Základní rozměry
  • ČSN 91 1012 Nábytek. Pohovky a křesla pro sezení a příležitostné spaní. Základní rozměry
  • ČSN 91 1014 Nábytek. Matrace pro dětský lehací nábytek. Základní rozměry
  • ČSN 91 0401 Nábytek. Skříňový nábytek. Technické požadavky
  • ČSN 91 0412 Nábytek. Úložný nábytek bytový. Základní rozměry
  • ČSN 91 0453 Nábytek. Skříňový nábytek kancelářský. Základní rozměry
  • ČSN 91 0611 Nábytek. Křesla a pohovky. Základní rozměry
  • ČSN 91 0612 Nábytek. Dětský sedací nábytek bytový. Základní rozměry
  • ČSN 91 0810 Nábytek. Bytový nábytek. Funkční rozměry psacích stolů a sekretářů
  • ČSN 91 0811 Nábytek. Dětský stolový nábytek bytový. Základní rozměry
  • ČSN 91 0820 Nábytek. Jídelní stoly. Rozměry

1) ČSN 91 0820 Nábytek. Jídelní stoly. Rozměry (3.1992)
2) ČSN 33 2130 ed. 3 Elektrické instalace nízkého napětí - Vnitřní elektrické rozvody (12.2014)
arch/typologie_obytne_prostory.1609627749.txt.gz · Poslední úprava: 2021/01/13 00:11 (upraveno mimo DokuWiki)