Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


sfyz:energetika_pojmy_definice

Toto je starší verze dokumentu!


Energetické hodnocení budov

Pojmy a definice Zdroj
Energetická náročnost budovy (PENB) Vypočtené množství energie nutné pro pokrytí potřeby energie spojené s užíváním budovy, zejména na vytápění,chlazení, větrání, úpravu vlhkosti vzduchu, přípravu teplé vody a osvětlení. 1)
Státní energetická koncepce Strategický dokument s výhledem na 20 let vyjadřující cíle státu v energetickém hospodářství v souladu s potřebou zabezpečit základní funkce státu a s potřebami hospodářského a společenského rozvoje i za krizové situace, včetně ochrany životního prostředí, sloužícím i pro vypracování územních energetických koncepcí.
Technický systémem budovy Zařízení určené k vytápění, chlazení, větrání, úpravě vlhkosti vzduchu, přípravě teplé vody, osvětlení budovy nebo její ucelené části nebo pro kombinaci těchto účelů.
Kotel Zařízení, v němž se spalováním paliv získává pouze tepelná energie, která se předává teplonosné látce.
Klimatizační systém Zařízení pro úpravu teploty, vlhkosti, čistoty a proudění vzduchu ve vnitřním prostředí včetně zařízení pro distribuci tepla, chladu a vzduchu, která jsou součástí budovy.
Jmenovitý výkon Nejvyšší tepelný výkon, vyjádřený v kW, uvedený výrobcem, kterého lze dosáhnout při trvalém provozu a při účinnosti uvedené výrobcem.
Ucelená část budovy Podlaží, byt nebo jiná část budovy, která je určena k samostatnému používání nebo byla za tímto účelem upravena.
Celková energeticky vztažná plocha Vnější půdorysná plocha všech prostorů s upravovaným vnitřním prostředím v celé budově, vymezená vnějšími povrchy konstrukcí obálky budovy.
Obálka budovy Soubor všech teplosměnných konstrukcí na systémové hranici celé budovy nebo zóny, které jsou vystaveny přilehlému prostředí, jež tvoří venkovní vzduch, přilehlá zemina, vnitřní vzduch v přilehlém nevytápěném prostoru, sousední nevytápěné budově nebo sousední zóně budovy vytápěné na nižší vnitřní návrhovou teplotu, vytápěné na nižší vnitřní návrhovou teplotu.
Budova s téměř nulovou spotřebou energie Referenční budova
Nákladově optimální úroveň Stanovené požadavky na energetickou náročnost budov nebo jejich stavebních nebo technických prvků, která vede k nejnižším nákladům na investice v oblasti užití energií, na údržbu, provoz a likvidaci budov nebo jejich prvků v průběhu odhadovaného ekonomického životního cyklu.
Obnovitelný energetický zdroj Energetický využitelný zdroj, jehož energetický potenciál se obnovuje přírodními procesy.
Druhotný energetický zdrojem Energetický využitelný zdroj, jehož energetický potenciál vzniká jako vedlejší produkt při přeměně a konečné spotřebě energie a při likvidaci odpadů.
Referenční budova Výpočtově definovaná budova téhož druhu, stejného geometrického tvaru a velikosti včetně prosklených ploch a částí, stejné orientace ke světovým stranám, stínění okolní zástavbou a přírodními překážkami, stejného vnitřního uspořádání a se stejným typickým užíváním a stejnými uvažovanými klimatickými údaji jako hodnocená budova, avšak s referenčními hodnotami vlastností budovy, jejích konstrukcí a technických systémů budovy.
Typické užívání budovy Obvyklý způsob užívání budovy v souladu s podmínkami vnitřního a venkovního prostředí a provozu stanovený pro účely výpočtu energetické náročnosti budovy.
Venkovní prostředí Venkovní vzduch, vzduch v přilehlých nevytápěných prostorech, přilehlá zemina, sousední budova a jiná sousední zóna.
Vnitřní prostředí Prostředí uvnitř zóny, které je definováno návrhovými hodnotami teploty, relativní vlhkosti vzduchu a objemového toku výměny vzduchu, případně rychlostí proudění vnitřního vzduchu a požadované intenzity osvětlení uvnitř zóny.
Energonositel Hmota nebo jev, které mohou být použity k výrobě mechanické práce nebo tepla nebo na ovládání chemických nebo fyzikálních procesů.
Pomocná energie Energie potřebná pro provoz technických systémů.
Primární energie Energie, která neprošla žádným procesem přeměny; celková primární energie je součtem obnovitelné a neobnovitelné primární energie.
Faktor primární energie Koeficient, kterým se násobí složky dodané energie po jednotlivých energonositelích k získání odpovídajícího množství celkové primární energie.
Faktor neobnovitelné primární energie Koeficient, kterým se násobí složky dodané energie po jednotlivých energonositelích k získání odpovídajícího množství neobnovitelné primární energie.
Technická proveditelnost Technická možnost instalace nebo připojení alternativního systému dodávky energie.
Ekonomická proveditelnost Dosažení prosté doby návratnosti investice do alternativního systému dodávek energie kratší než doba jeho životnosti.
Ekologická proveditelnost Instalace nebo připojení alternativního systému dodávky energie bez zvýšení množství neobnovitelné primární energie oproti stávajícímu nebo navrhovanému stavu.

1) [1] Zákon 406/2000 Sb. ze dne 25. října 2000 o hospodaření energií ve znění pozdějších předpisů (318/2012 Sb.)
sfyz/energetika_pojmy_definice.1653728316.txt.gz · Poslední úprava: 2022/05/28 10:58 autor: karolinas