Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


stav:izolace_radon

Toto je starší verze dokumentu!


Izolace stavby proti radonu

Základní informace

Existuje-li požadavek na protiradonovou izolaci, stává se nedílnou součástí jakéhokoliv hydroizolačního souvrství pro jakékoliv hydrofyzikální namáhání a jakékoliv mechanické namáhání. Při návrhu je nutné jako první navrhnout hydroizolaci dle hydrofyzikálního namáhání a vyřešit vzduchotěsně konstrukční detaily (prostupy) z materiálu, který má deklarovaný součinitel difúze radonu. Teprve následně posoudit, zda navržená hydroizolace postačí jako jediná ochrana proti radonu. Zda se navrhne do hydroizolačního souvrství další hydroizolace navíc, nebo sama o sobě postačí, je záležitost konkrétního projektu.

Návrh, výpočet a posouzení je nutné provést dle ČSN 73 0601:2006 Ochrana staveb proti radonu z podloží. Orientačně pro nepodsklepené objekty s pobytovými místnostmi nad terénem s hodnotou výměny vzduchu vyšší než 0,3 h-1 a světlé výšce do 3,1 m (RD) lze říci, že pro radonový index pozemku střední a nízký lze použít 1 asfaltový pás nebo folii, která má součinitel difúze radonu v řádu 1,0×10 -11 a nižší. Pokud je výměna vzduchu nižší než 0,3 h-1, je nutné provést výpočet a posouzení protiradonové izolace. Posouzení a výpočet je také nutné provést, pokud je vysoký radonový index stavby. Tato norma také uvádí, že pokud koncentrace radonu při vysokém radonovém index stavby přesáhne níže uvedené hodnoty, nebo je-li pod stavbou vytvořena drenážní vrstva o vysoké propustnosti, nebo je-li součástí kontaktní konstrukce podlahové vytápění, je nutné povlakovou izolaci (folie, asfaltový pás) kombinovat s dalšími opatřeními jako je např. odvětrání podloží, nebo provést všechny kontaktní konstrukce s odvětrávací vrstvou.

Pro návrh, výpočet a posouzení protiradonové izolace dle ČSN 73 0601:2006 je nutné mít k dispozici protokol o měření radonu a projektovou dokumentaci posuzovaného objektu (půdorys, řezy). Konkrétně je nutné znát:

  • a) D - součinitel difúze radonu v navrhované izolaci [m2/h]
  • b) Vk - objem interiéru zvolené místnosti (podlaží) posuzovaného objektu v kontaktu s položím [m3]
  • c) n - intenzita výměny vzduchu ve zvolené místnosti [h-1]
  • d) Ap - půdorysná plocha zvolené místnosti v kontaktu s podložím [m2]
  • e) As - plocha suterénních stěn zvolené místnosti v kontaktu s podložím [m2]
  • f) CS - koncentrace radonu v podloží [Bq/m3]
  • g) ks - plynopropustnost podloží [m2]

Materiály

Jako protiradonová izolace je možné použít pouze materiály (s výjimkou plastových profilovaných folií), které mají změřený součinitel difúze radonu dle metody K124/02/95 ČVUT Praha. Jedná se o jedinou možnou metodiku dle ČSN 73 0601:2006. Tento parametr nemusí mít povlakové izolace (asfaltové izolační pásy, folie) které se použijí v případě nízkého radonového indexu stavby.

Součinitel difúze radonu pro asfaltové izolační pásy s nosnou vložkou ze skelné rohože, skelné tkaniny a polyesteru se pohybuje řádově v 1,0×10 -11, pro asfaltové izolační pásy se spřaženou nosnou vložkou ze skelné rohože a AL folie se pohybuje řádově v 1,0×10 -14. Pro fólie z mPVC se pohybuje řádově v 1,0×10 -11. Přednostně je vhodné použít materiály s dostatečnou tažností. Norma ČSN 73 0601:2006 obsahuje i bod, který stanoví, že asfaltové pásy s kovovými nosnými vložkami nesmí být použity jako jediný materiál protiradonové izolace. Je tedy nutné kombinovat takovéto pásy s jinými typy asfaltových pásů.

Zdroj: ČSN 73 0601 Ochrana staveb proti radonu z podloží (2.2006)

stav/izolace_radon.1643140694.txt.gz · Poslední úprava: 2022/01/25 20:58 autor: karolinas